File:Vsakovací nádrže umělé infiltrace v ÚV Káraný.jpg

From Infogalactic: the planetary knowledge core
Jump to: navigation, search
Original file(5,616 × 3,744 pixels, file size: 7.58 MB, MIME type: image/jpeg)

Summary

Pohled na vsakovací nádrž umělé infiltrace v úpravně vod v Káraném. Tmavá barva na dně nádrže jsou nečistoty. Pod nečistotami se nachází písek. Každý rok dochází k mechanickému odstraňování těchto usazených nečistot.

Umělá infiltrace funguje na principu filtrování vody, z řeky Jizery pískovým podložím na sever od Káraného. Voda je načerpána a dále přefiltrována na pískových rychlofiltrech. Poté je dopravena do vsakovacích nádrží. Zde postupně zasakuje a čistí se. V okolí vsakovacích nádrží se nachází studny umělé infiltrace, ze kterých se přefiltrovaná voda vyčerpává pod tlakem a potrubím dopravuje k dalšímu ošetření chlórem.

Princip umělé infiltrace byl v Káraném zaveden v roce 1968 a jeho kapacita je 700-900 l/s. Zdržení je asi 40 dní. Mocnost zdejších štěrkopísků je 8-12 m. Podobných vsakovacích nádrží se v Káraném nachází 15.

Zdroje:

  • Křivánek, Oldřich a Kněžek, Miroslav. 2001. Zdroje pitné vody v Káraném. Principy získávání vody v oblasti káranské vodárny. Pražské vodovody a kanalizace a.s.

Licensing

Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current20:45, 3 January 2017Thumbnail for version as of 20:45, 3 January 20175,616 × 3,744 (7.58 MB)127.0.0.1 (talk)<p>Pohled na vsakovací nádrž umělé infiltrace v úpravně vod v Káraném. Tmavá barva na dně nádrže jsou nečistoty. Pod nečistotami se nachází písek. Každý rok dochází k mechanickému odstraňování těchto usazených nečistot. </p> <p>Umělá infiltrace funguje na principu filtrování vody, z řeky Jizery pískovým podložím na sever od Káraného. Voda je načerpána a dále přefiltrována na pískových rychlofiltrech. Poté je dopravena do vsakovacích nádrží. Zde postupně zasakuje a čistí se. V okolí vsakovacích nádrží se nachází studny umělé infiltrace, ze kterých se přefiltrovaná voda vyčerpává pod tlakem a potrubím dopravuje k dalšímu ošetření chlórem. </p> <p>Princip umělé infiltrace byl v Káraném zaveden v roce 1968 a jeho kapacita je 700-900 l/s. Zdržení je asi 40 dní. Mocnost zdejších štěrkopísků je 8-12 m. Podobných vsakovacích nádrží se v Káraném nachází 15. </p> <p><b>Zdroje:</b> </p> <ul><li>Křivánek, Oldřich a Kněžek, Miroslav. 2001. Zdroje pitné vody v Káraném. Principy získávání vody v oblasti káranské vodárny. Pražské vodovody a kanalizace a.s.</li></ul>
  • You cannot overwrite this file.

The following 2 pages link to this file: