The 2014 European Mixed Curling Championship was held from September 13 to 20 at the Tårnby Curling Club in Tårnby, Denmark.[1]
Sweden, skipped by Patric Mabergs, won their first European Mixed title after defeating Norway, skipped by Steffen Walstad, with a score of 9–2.
Teams
The teams are listed as follows:[2]
Group A
Group B
Group C
Round Robin Standings
Final Round Robin Standings
Key |
|
Teams to Playoffs |
|
Teams to Draw Shot Challenge
(team with best moves to playoffs, other two play in qualification game) |
|
Teams to Tiebreaker
(winner moves on to Draw Shot Challenge) |
Round Robin Results
All draw times are listed in Central European Time (UTC+01).[3]
Group A
Sunday, September 14
Draw 1 8:00
Sheet A |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Turkey (Polat) |
1 |
0 |
2 |
0 |
0 |
0 |
0 |
X |
3 |
Norway (Walstad) |
0 |
1 |
0 |
3 |
2 |
1 |
0 |
X |
7 |
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Germany (Schöpp) |
1 |
3 |
2 |
2 |
0 |
2 |
0 |
X |
10 |
France (Roux) |
0 |
0 |
0 |
0 |
2 |
0 |
1 |
X |
3 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Denmark (Dupont) |
0 |
2 |
0 |
3 |
1 |
0 |
0 |
X |
6 |
Slovenia (Tisler) |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
1 |
X |
4 |
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Sweden (Mabergs) |
2 |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
X |
3 |
Austria (Toth) |
0 |
2 |
1 |
2 |
1 |
0 |
2 |
X |
8 |
Draw 3 16:00
Sheet A |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Slovenia (Tisler) |
0 |
2 |
1 |
0 |
0 |
2 |
0 |
X |
5 |
France (Roux) |
3 |
0 |
0 |
1 |
3 |
0 |
3 |
X |
10 |
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Norway (Walstad) |
2 |
0 |
3 |
0 |
4 |
0 |
X |
X |
9 |
Austria (Toth) |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
0 |
X |
X |
3 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Netherlands (Voskuilen) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
X |
X |
0 |
Germany (Schöpp) |
7 |
2 |
1 |
2 |
2 |
1 |
X |
X |
15 |
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Denmark (Dupont) |
1 |
2 |
0 |
1 |
2 |
0 |
2 |
X |
8 |
Turkey (Polat) |
0 |
0 |
3 |
0 |
0 |
2 |
0 |
X |
5 |
Monday, September 15
Draw 5 8:00
Sheet A |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Austria (Toth) |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
X |
X |
2 |
Germany (Schöpp) |
1 |
0 |
3 |
0 |
4 |
1 |
X |
X |
9 |
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Netherlands (Voskuilen) |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
X |
2 |
Denmark (Dupont) |
0 |
4 |
0 |
1 |
3 |
0 |
1 |
X |
9 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Turkey (Polat) |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
X |
3 |
Sweden (Mabergs) |
0 |
3 |
0 |
2 |
0 |
3 |
0 |
X |
8 |
Sheet E |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Slovenia (Tisler) |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
X |
4 |
Norway (Walstad) |
2 |
0 |
2 |
0 |
3 |
0 |
1 |
X |
8 |
Draw 7 16:00
Sheet A |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Denmark (Dupont) |
2 |
0 |
3 |
0 |
3 |
0 |
0 |
1 |
9 |
Sweden (Mabergs) |
0 |
1 |
0 |
3 |
0 |
1 |
1 |
0 |
6 |
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Turkey (Polat) |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
1 |
1 |
2 |
5 |
Slovenia (Tisler) |
1 |
0 |
0 |
2 |
1 |
0 |
0 |
0 |
4 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Norway (Walstad) |
0 |
2 |
1 |
0 |
2 |
0 |
0 |
2 |
7 |
France (Roux) |
0 |
0 |
0 |
4 |
0 |
2 |
0 |
0 |
6 |
Sheet E |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Austria (Toth) |
0 |
3 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
2 |
1 |
8 |
Netherlands (Voskuilen) |
4 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
7 |
Tuesday, September 16
Draw 10 12:00
Sheet E |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Netherlands (Voskuilen) |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
X |
X |
1 |
Turkey (Polat) |
2 |
2 |
0 |
1 |
2 |
2 |
X |
X |
9 |
Draw 11 16:00
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Sweden (Mabergs) |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
1 |
2 |
6 |
Germany (Schöpp) |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
2 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Slovenia (Tisler) |
0 |
3 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
1 |
5 |
Austria (Toth) |
1 |
0 |
1 |
0 |
2 |
1 |
1 |
0 |
6 |
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
France (Roux) |
0 |
0 |
0 |
2 |
1 |
0 |
0 |
X |
3 |
Denmark (Dupont) |
1 |
1 |
1 |
0 |
0 |
4 |
1 |
X |
8 |
Wednesday, September 17
Draw 14 12:00
Sheet A |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
France (Roux) |
0 |
0 |
2 |
0 |
2 |
0 |
X |
X |
4 |
Austria (Toth) |
3 |
3 |
0 |
5 |
0 |
0 |
X |
X |
11 |
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Denmark (Dupont) |
0 |
1 |
1 |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
5 |
Norway (Walstad) |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
4 |
0 |
1 |
7 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Sweden (Mabergs) |
2 |
0 |
2 |
1 |
0 |
3 |
0 |
X |
8 |
Netherlands (Voskuilen) |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
X |
3 |
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Germany (Schöpp) |
1 |
0 |
0 |
2 |
1 |
1 |
4 |
X |
9 |
Slovenia (Tisler) |
0 |
0 |
2 |
0 |
0 |
0 |
0 |
X |
2 |
Draw 16 20:00
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Slovenia (Tisler) |
1 |
0 |
0 |
1 |
1 |
1 |
0 |
X |
4 |
Netherlands (Voskuilen) |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
1 |
X |
2 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
France (Roux) |
2 |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
2 |
X |
7 |
Turkey (Polat) |
0 |
2 |
0 |
0 |
0 |
3 |
0 |
X |
5 |
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Norway (Walstad) |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
X |
X |
2 |
Sweden (Mabergs) |
0 |
3 |
0 |
4 |
0 |
2 |
X |
X |
9 |
Sheet E |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Germany (Schöpp) |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
3 |
Denmark (Dupont) |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
2 |
0 |
1 |
4 |
Thursday, September 18
Draw 18 12:00
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Austria (Toth) |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
3 |
0 |
0 |
1 |
6 |
Turkey (Polat) |
0 |
0 |
0 |
3 |
0 |
0 |
1 |
1 |
0 |
5 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Germany (Schöpp) |
1 |
0 |
2 |
1 |
1 |
1 |
0 |
X |
6 |
Norway (Walstad) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
2 |
X |
2 |
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Netherlands (Voskuilen) |
0 |
0 |
1 |
1 |
0 |
2 |
0 |
2 |
6 |
France (Roux) |
2 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
5 |
Sheet E |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Sweden (Mabergs) |
0 |
1 |
1 |
0 |
1 |
0 |
2 |
X |
5 |
Slovenia (Tisler) |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
X |
3 |
Draw 20 20:00
Sheet A |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Norway (Walstad) |
1 |
1 |
1 |
0 |
0 |
1 |
2 |
X |
6 |
Netherlands (Voskuilen) |
0 |
0 |
0 |
1 |
1 |
0 |
0 |
X |
2 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Austria (Toth) |
0 |
2 |
1 |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
6 |
Denmark (Dupont) |
2 |
0 |
0 |
3 |
0 |
2 |
0 |
2 |
9 |
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Turkey (Polat) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 |
2 |
0 |
4 |
Germany (Schöpp) |
1 |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
0 |
1 |
5 |
Sheet E |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
France (Roux) |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
X |
X |
1 |
Sweden (Mabergs) |
2 |
0 |
0 |
3 |
0 |
0 |
X |
X |
5 |
Group B
Sunday, September 14
Draw 2 12:00
Sheet A |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Scotland (Smith) |
1 |
1 |
0 |
2 |
0 |
4 |
0 |
0 |
0 |
8 |
Czech Republic (Bareš) |
0 |
0 |
4 |
0 |
2 |
0 |
1 |
1 |
1 |
9 |
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Switzerland (Tirinzoni) |
2 |
0 |
2 |
4 |
0 |
4 |
X |
X |
12 |
Poland (Stych) |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
X |
X |
2 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Slovakia (Misun) |
0 |
2 |
0 |
0 |
0 |
2 |
0 |
1 |
5 |
Latvia (Smigla) |
1 |
0 |
1 |
1 |
1 |
0 |
0 |
0 |
4 |
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
England (Fowler) |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
X |
2 |
Russia (Tselousov) |
1 |
1 |
2 |
1 |
0 |
1 |
0 |
X |
6 |
Draw 4 20:00
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
England (Fowler) |
0 |
0 |
1 |
2 |
0 |
0 |
2 |
0 |
5 |
Slovakia (Misun) |
0 |
3 |
0 |
0 |
2 |
0 |
0 |
2 |
7 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Latvia (Smigla) |
0 |
3 |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
X |
6 |
Scotland (Smith) |
1 |
0 |
0 |
2 |
0 |
5 |
0 |
X |
8 |
Monday, September 15
Draw 6 12:00
Sheet A |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Slovakia (Misun) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
2 |
X |
X |
2 |
Russia (Tselousov) |
2 |
3 |
2 |
2 |
1 |
0 |
X |
X |
10 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Poland (Stych) |
2 |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
3 |
X |
6 |
Czech Republic (Bareš) |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
X |
1 |
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Scotland (Smith) |
1 |
1 |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
X |
5 |
Switzerland (Tirinzoni) |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
X |
3 |
Draw 7 16:00
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Latvia (Smigla) |
0 |
0 |
2 |
0 |
0 |
1 |
X |
X |
3 |
England (Fowler) |
1 |
1 |
0 |
3 |
2 |
0 |
X |
X |
7 |
Tuesday, September 16
Draw 9 8:00
Sheet A |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Latvia (Smigla) |
0 |
0 |
0 |
3 |
0 |
0 |
1 |
X |
4 |
Switzerland (Tirinzoni) |
1 |
3 |
0 |
0 |
1 |
2 |
0 |
X |
7 |
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Poland (Stych) |
0 |
2 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
4 |
England (Fowler) |
1 |
0 |
0 |
1 |
2 |
0 |
1 |
1 |
6 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Scotland (Smith) |
0 |
3 |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
X |
6 |
Slovakia (Misun) |
2 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
1 |
X |
4 |
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Russia (Tselousov) |
0 |
3 |
0 |
2 |
0 |
3 |
0 |
0 |
2 |
10 |
Czech Republic (Bareš) |
1 |
0 |
3 |
0 |
1 |
0 |
2 |
1 |
0 |
8 |
Draw 11 16:00
Sheet A |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Russia (Tselousov) |
0 |
0 |
3 |
0 |
0 |
1 |
2 |
0 |
6 |
Poland (Stych) |
0 |
1 |
0 |
1 |
1 |
0 |
0 |
1 |
4 |
Sheet E |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Switzerland (Tirinzoni) |
1 |
0 |
0 |
0 |
3 |
0 |
0 |
1 |
5 |
Slovakia (Misun) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 |
1 |
0 |
2 |
Wednesday, September 17
Draw 13 8:00
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Czech Republic (Bareš) |
0 |
1 |
0 |
1 |
1 |
2 |
0 |
X |
5 |
Latvia (Smigla) |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
1 |
X |
3 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Switzerland (Tirinzoni) |
2 |
0 |
0 |
0 |
2 |
0 |
0 |
2 |
6 |
Russia (Tselousov) |
0 |
1 |
2 |
0 |
0 |
2 |
0 |
0 |
5 |
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Slovakia (Misun) |
0 |
0 |
0 |
0 |
2 |
0 |
0 |
2 |
0 |
4 |
Poland (Stych) |
1 |
1 |
1 |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
5 |
Sheet E |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
England (Fowler) |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
2 |
X |
4 |
Scotland (Smith) |
0 |
1 |
1 |
0 |
2 |
2 |
0 |
X |
6 |
Draw 15 16:00
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Czech Republic (Bareš) |
1 |
0 |
1 |
1 |
1 |
0 |
0 |
0 |
4 |
England (Fowler) |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
1 |
1 |
0 |
3 |
Sheet E |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Scotland (Smith) |
2 |
1 |
2 |
0 |
2 |
0 |
4 |
X |
11 |
Poland (Stych) |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
X |
2 |
Thursday, September 18
Draw 17 8:00
Sheet E |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Latvia (Smigla) |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
X |
X |
3 |
Russia (Tselousov) |
2 |
0 |
1 |
0 |
6 |
0 |
X |
X |
9 |
Draw 18 12:00
Sheet A |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Switzerland (Tirinzoni) |
1 |
0 |
4 |
0 |
2 |
0 |
2 |
X |
9 |
England (Fowler) |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
3 |
0 |
X |
5 |
Draw 19 16:00
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Russia (Tselousov) |
1 |
0 |
2 |
0 |
2 |
0 |
0 |
0 |
0 |
5 |
Scotland (Smith) |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
1 |
1 |
6 |
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Poland (Stych) |
3 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 |
X |
4 |
Latvia (Smigla) |
0 |
2 |
0 |
1 |
3 |
1 |
0 |
X |
7 |
Group C
Sunday, September 14
Draw 2 12:00
Sheet E |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Hungary (Nagy) |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 |
1 |
1 |
4 |
Estonia (Lill) |
0 |
1 |
0 |
1 |
1 |
0 |
0 |
0 |
3 |
Draw 3 16:00
Sheet E |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Italy (Gonin) |
3 |
1 |
1 |
3 |
2 |
3 |
X |
X |
13 |
Romania (Gall) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
X |
X |
0 |
Draw 4 20:00
Sheet A |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Belarus (Pavlyuchik) |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
X |
4 |
Spain (Mollinedo) |
1 |
0 |
3 |
0 |
1 |
0 |
2 |
X |
7 |
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Wales (Meikle) |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
X |
1 |
Finland (Rantamäki) |
3 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
2 |
X |
5 |
Monday, September 15
Draw 6 12:00
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Hungary (Nagy) |
2 |
1 |
2 |
1 |
0 |
1 |
X |
X |
7 |
Italy (Gonin) |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
X |
X |
1 |
Sheet E |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Wales (Meikle) |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
4 |
0 |
0 |
7 |
Belarus (Pavlyuchik) |
1 |
0 |
2 |
0 |
2 |
0 |
0 |
1 |
6 |
Draw 8 20:00
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Estonia (Lill) |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
2 |
1 |
0 |
5 |
Wales (Meikle) |
1 |
0 |
3 |
0 |
1 |
0 |
0 |
2 |
7 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Belarus (Pavlyuchik) |
3 |
2 |
1 |
2 |
4 |
2 |
X |
X |
14 |
Romania (Gall) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
X |
X |
0 |
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Finland (Rantamäki) |
2 |
0 |
2 |
0 |
0 |
2 |
1 |
0 |
7 |
Hungary (Nagy) |
0 |
2 |
0 |
1 |
2 |
0 |
0 |
3 |
8 |
Sheet E |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Spain (Mollinedo) |
1 |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
0 |
X |
4 |
Italy (Gonin) |
0 |
3 |
0 |
2 |
0 |
3 |
1 |
X |
9 |
Tuesday, September 16
Draw 10 12:00
Sheet A |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Spain (Mollinedo) |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
X |
2 |
Finland (Rantamäki) |
2 |
0 |
0 |
0 |
2 |
0 |
0 |
X |
4 |
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Belarus (Pavlyuchik) |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
X |
X |
1 |
Hungary (Nagy) |
1 |
1 |
0 |
0 |
4 |
2 |
X |
X |
8 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Wales (Meikle) |
0 |
2 |
0 |
1 |
1 |
0 |
0 |
X |
4 |
Italy (Gonin) |
2 |
0 |
2 |
0 |
0 |
4 |
1 |
X |
9 |
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Romania (Gall) |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
X |
X |
1 |
Estonia (Lill) |
0 |
3 |
4 |
3 |
1 |
0 |
X |
X |
11 |
Draw 12 20:00
Sheet A |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Italy (Gonin) |
2 |
0 |
3 |
1 |
0 |
3 |
0 |
2 |
11 |
Estonia (Lill) |
0 |
4 |
0 |
0 |
1 |
0 |
3 |
0 |
8 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Finland (Rantamäki) |
1 |
0 |
0 |
0 |
3 |
0 |
0 |
1 |
5 |
Belarus (Pavlyuchik) |
0 |
0 |
1 |
1 |
0 |
2 |
0 |
0 |
4 |
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Hungary (Nagy) |
0 |
1 |
2 |
2 |
0 |
0 |
3 |
X |
8 |
Spain (Mollinedo) |
1 |
0 |
0 |
0 |
1 |
1 |
0 |
X |
3 |
Sheet E |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Romania (Gall) |
2 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
X |
X |
2 |
Wales (Meikle) |
0 |
3 |
2 |
3 |
2 |
4 |
X |
X |
14 |
Wednesday, September 17
Draw 14 12:00
Sheet E |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Estonia (Lill) |
0 |
0 |
1 |
3 |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
7 |
Finland (Rantamäki) |
1 |
1 |
0 |
0 |
3 |
0 |
2 |
0 |
1 |
8 |
Draw 15 16:00
Sheet A |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Wales (Meikle) |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
X |
2 |
Hungary (Nagy) |
3 |
0 |
1 |
1 |
1 |
0 |
3 |
X |
9 |
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Romania (Gall) |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
X |
X |
1 |
Spain (Mollinedo) |
4 |
1 |
0 |
5 |
1 |
2 |
X |
X |
13 |
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Final |
Belarus (Pavlyuchik) |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
5 |
Italy (Gonin) |
0 |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
2 |
0 |
1 |
6 |
Thursday, September 18
Draw 17 8:00
Sheet A |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Estonia (Lill) |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
2 |
6 |
Belarus (Pavlyuchik) |
0 |
1 |
1 |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
5 |
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Italy (Gonin) |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
4 |
Finland (Rantamäki) |
0 |
0 |
1 |
0 |
3 |
0 |
2 |
2 |
8 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Romania (Gall) |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
X |
X |
1 |
Hungary (Nagy) |
5 |
5 |
1 |
3 |
0 |
1 |
X |
X |
15 |
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Spain (Mollinedo) |
2 |
0 |
1 |
0 |
0 |
2 |
0 |
1 |
6 |
Wales (Meikle) |
0 |
1 |
0 |
1 |
1 |
0 |
2 |
0 |
5 |
Draw 19 16:00
Sheet A |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Finland (Rantamäki) |
2 |
1 |
1 |
3 |
1 |
0 |
X |
X |
8 |
Romania (Gall) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 |
X |
X |
1 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Spain (Mollinedo) |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
2 |
0 |
4 |
Estonia (Lill) |
0 |
3 |
0 |
0 |
0 |
3 |
0 |
2 |
8 |
Tiebreaker
Friday, September 19, 10:00
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Germany (Schöpp) |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
1 |
0 |
0 |
3 |
Norway (Walstad) |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
2 |
4 |
Playoffs
Qualification Game
Friday, September 19, 14:30
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Italy (Gonin) |
0 |
3 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
4 |
Norway (Walstad) |
2 |
0 |
1 |
1 |
0 |
1 |
0 |
2 |
7 |
Quarterfinals
Friday, September 19, 19:00
Sheet A |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Denmark (Dupont) |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
0 |
X |
3 |
Switzerland (Tirinzoni) |
0 |
2 |
0 |
2 |
0 |
0 |
3 |
X |
7 |
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Scotland (Smith) |
0 |
0 |
0 |
3 |
0 |
3 |
0 |
1 |
7 |
Finland (Rantamäki) |
0 |
1 |
1 |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
5 |
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Sweden (Mabergs) |
1 |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
0 |
2 |
6 |
Russia (Tselousov) |
0 |
0 |
0 |
3 |
0 |
1 |
1 |
0 |
5 |
Sheet E |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Hungary (Nagy) |
0 |
0 |
0 |
1 |
1 |
0 |
1 |
X |
3 |
Norway (Walstad) |
0 |
1 |
2 |
0 |
0 |
2 |
0 |
X |
5 |
Semifinals
Saturday, September 20, 10:00
Sheet E |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Switzerland (Tirinzoni) |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
2 |
Sweden (Mabergs) |
1 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
4 |
Sheet C |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Scotland (Smith) |
2 |
1 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
4 |
Norway (Walstad) |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
2 |
1 |
5 |
Bronze Medal Game
Saturday, September 20, 15:00
Sheet D |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Switzerland (Tirinzoni) |
0 |
2 |
0 |
2 |
0 |
2 |
0 |
1 |
7 |
Scotland (Smith) |
1 |
0 |
2 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
5 |
Gold Medal Game
Saturday, September 20, 15:00
Sheet B |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Final |
Sweden (Mabergs) |
1 |
4 |
0 |
3 |
0 |
1 |
X |
X |
9 |
Norway (Walstad) |
0 |
0 |
1 |
0 |
1 |
0 |
X |
X |
2 |
2014 European Mixed Curling Championship |
Sweden
1st title |
References
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
External links